Hejsa
Som nystartet kornbrænder har jeg lige et spørgsmål..
Jeg har nogen sorte kerner der flyver ud af brændehovedet de er helt sprøde og bliver bare til sort aske hvis man klemmer dem mellem fingerne er det ikke et tegn på de er brændt af ?
Hej
Det er en normal jeg har den er firekantet ca 130 høj 150 bred og 200 dyb der er et billede af den i fyrrum kat.
det har hjulpet meget at skrue ned for luften jeg syntes min aske er ved at ligne den på smedens hjemmeside
Mvh Brian
26 stk himin HG-250S og kostal piko 7.0
Nu med renseblæs på pellx
Det korte men meget kedelige svar.
Det er alt for kort til effektiv korn fyring.
Det du har gjort er nok det bedste du kan gøre, evt. supleret med en sten for enden af brænderrøret der kan fungere som korn bremse.
Hilsen Fejer.
Certificerede tekniker og supporter
*****************************
Ved Asaa-Multi-Service.
Hvis det er et billed af asken der lige er "skubbet" ud af brænderen tyder det på en dårlig forbrænding, altså for lidt luft eller for megen korn. Ved ikke hvordan din trykluft rens af brænderen virker, men har du prøvet at "skrue ned" eller evt. slukke helt for den, så du ved om det er den der blæser kornene ind i kedlen.