Jeg synes ikke, at der plejer at sidde noget pastic i den slange, så det er fint at fjerne den.
Når bilen står i tomgang, og du piller den lille slange af, oppe ved beholderen - kommer der så vand ud af slangen?
Ellers har jeg en lille selvlært tjekliste, jeg gennemgår når jeg har haft vandet af en bil. Den er også god til at fejlfinde med:
Vi starter med kold bil, og selvfølgelig med fuld vandbeholder, men med låget af.
Så starter du bilen, og klemmer på kølerslangerne men du ser, om der kommer luft i beholderen.
Hvis der ikke gør det, så sæt låget på igen.
Nu er termostaten lukket, så når du mærker på slangerne, så er det kun den øverste, som bliver varm. Den nederste er kold.
Mens du venter på at motoren bliver varm, så se om der sidder nogle udluftningsskruer på slangerne rundt omkring. Se, om der kommer vand ud af den, når du løsner dem. Der sidder muligvis en skrue på en af slangerne ind til varme apparatet til kabinen.
Efter et stykke tid, så er temperaturen i bunden af motoren så høj, at termostaten lukker op, og den nederste slange bliver varm.
- så virker termostaten!
Nu skal motoren op i normal driftstemperatur, det er bare og vente, og så skal blæseren starte. Det er ved omkring 95 grader.
Hvis den gør det, så dur blæseren osse!
Nu ind i kabinen og give den fuld hammer på varmen.
Virker det, så er der ingen luft i varmeapparatet.
Brug ventetiden til at lyse på alle samlingerne med en lommelygte, for at ser om der er udtætheder.
De der jalusi tingester, kan jeg ikke rigtigt huske, men det virker da ikke logisk, at de skal være lukkede, når motoren bliver for varm.
Håber du kan bruge det til noget
