Hej
De påstår at det er finere.. kan være det er kalk støv.. alm foder kridt som jeg har brugt kan være noget grynet i det, men hvis prisen er 5 dobbelt så kan det vist godt gå med lidt klumper..
Mvh Brian
26 stk himin HG-250S og kostal piko 7.0
Nu med renseblæs på pellx
Jeg mener jeg gav 87 kr for 100 kg foderkridt.
Hvad er prisen for dette nye vidundermiddel?
De skriver blandt andet:
Du skal bruge ANTI-SLAG fordi den..
• neutraliserer syreudvikling
• mindsker og renser røgen
• optimerer forbrændingsprocessen
• giver mindre slagger
• giver en renere forbrænding
• er mere driftsikker og giver en bedre
udnyttelse af energien
• er giver en mere konstant afbrænding
• giver en renere kedel og mindre sodudvikling
Kunne det måske være en idé at tilsætte lidt foderkridt til træpillerne?
Renere forbrænding, bedre udnyttelse af energien osv.
Kridtdosseren har jeg jo...
he he, jeg så den i går i Land&fritid reklamen, jeg tror bare jeg fortsætter med svigerfars foder kridt, det koster jo gratis . Ligesom det korn jeg har været så "storsindet" at hjælpe ham af med, efter at der var gået rotter i det.
Og dem kalder de skadedyr
Mvh
René B Jensen
Elektriker af guds nåde og (ikke mindst) bamhjertighed
Det med at neutralisere syre gør helt alm. kalk også bl.a hvad kraftværkerne bruger til at fjerne syren fra røgen, dog på en lidt anden måde.
Kan ikk se nogen fordele i det "nye" produkt udover en fin spand og et fancy navn.
Jeg brugte kalk sidste vinter, det var ok. Købt i Jem&Fix.
Til denne sæson kom jeg forsent ud af dvalen, så der var ingen kalk tilbage, så jeg købte foderkridt hos Land&fritid.
Det syndes jeg ikke virker så godt som kalken, der skal mere i for at jeg kan se nogen virkning. Og når jeg kigger på posen står der at 16% er aske?
Derudover støver det meget - jeg blander selv i magasinet - 3 spande korn, så kridt/kalk som jeg blander med en stor mureske.
Det betyder groft at knap 1/5 del af det der skulle være et aktivt tilskud til forbrændingen fra starten er aske!
Jeg skal nok huske at handle kalk midt sommer i år.
Ulrik > det er især hvis TP er lavet af meget bark, at kridt/kalk kan hjælpe.
Mvh BVMP
MGM Junior, stålskorsten. Står i udhus/værksted forbundet med huset m. 2x12 m Løgstørrør. Dertil 7,56 m2 IDMK indbygningssolfanger mod syd. 750 l akku-beholder incl. 250 l nedsænket vvb. 6,0 kW. 400 V varmelegme "just in case".