Jeg bor på den sidste ende af TDC’s kobber og kan ikke trække mere end maks. 6 Mbit ned og 1 Mbit op – uanset udbyder.
Mit firma tilbyder nu at vi kan skifte fra fast ADSL til 4G Mobil. Jeg har haft en 4G mobil ruter hjemme og teste og selvom den kun giver mig 2 ud af 3 streger på 4G mobil signalet, kan den nu trække 28-38 Mbit ned og 8-10 Mbit op … og så helt uden ledninger!!!
Så kan man også tage den med i bil, sommerhus etc. uden at skulle skifte netværksopsætning på bærbar, iPAD, tablet etc..
Der er en begrænsning på 300Gb data per kvartal men det er rigeligt til mit behov. For dem der selv skal betale virker priserne også rimelige.
Jeg ville blot dele mine erfaringer til dem som bor for enden af linjen og har OK 4G dækning.
God søndag
Hilsen Finderup
Solvarme: VVFS; 80 H-rør & 500l akkutank, 2 stk. TA-UVR63 Styringer, TA DL-BC, TA CMI Data Logger.
Pillefyr: Atmos D14P, A25 brænder, 1000 l pilletank
Er du sikker på fairuse er 300GB/kvt.? Er det ikke pr. måned, eller mener du at den er 100GB/Md? så er det dog ringe, da Yousee har grænser på 60Mbit forbindelser, som er helt oppe på 1500GB/md.
Men bruger man ikke linjen til så meget, så kan 100GB dog også være meget.
Ja det er sku fedt. Jeg har selv samme erfaringer, kunne kun få ca. 7-8 Mbit via kobber. Med lidt snilde og lidt test, så vender min 4G router nu helt korrekt og jeg har en 30/20 linje, ned/op. :-)
Firmaaftalen er 300/kvt. - privat er den vist (som du ganske rigtigt har regnet ud ) 100/mnd. Jeg tror det bliver en af konkurrence parameter fra de forskellige udbydere. Mit budskab er blot at der findes alternativer til kobber og lysleder - skulle man være så heldig at bo lidt væk fra hovedvejen ... som der vist er en del i dette forum der gør, når man læser div. indlæg. )
Senest rettet af JFinderup 21 sep 2014 10:19, rettet i alt 1 gang.
Hilsen Finderup
Solvarme: VVFS; 80 H-rør & 500l akkutank, 2 stk. TA-UVR63 Styringer, TA DL-BC, TA CMI Data Logger.
Pillefyr: Atmos D14P, A25 brænder, 1000 l pilletank
Jeps, der er mange steder hvor 4G er interessant... Bor selv ca 2-3 km uden for Holstebro, hosmig er max på kobber også 5Mbit, så man behøver ikke engang bo helt i mosen for at ha problemer... :-(
MEN med Netflix og alt det andet strammes halløj man bruger efterhånden, så 4G desværre ikke altid så interessant som det kan virke... :'(
jeg kan også tilslutte mig at 4G funker her.
der kunne kun leveres 3Mbit ned og 500kbit op på kobber her hos mig.
Og nu er vi på 30-50mbit ned og 15mbit op med 4G og det er på 8km afstand med en eksterne antenne.