Vi har købt,
Scotte 10kw mini med v10 styring, trådløs rumføler, VVB prioriterings kit og NTC røggas føler


Kompressorrens kan KLART anbefales, det gør livet rigtig nemt og hjælper med at fjerne slagger hvis pillerne ikke er prima kvalitet.ommy skrev:ja har overvejet kompressorrens, men nu skal vi have det i gang så må vi se. Jeg har også tænkt på vejrkompensering men nu må vi se.
ommy skrev:Nu er der kun 1 uge tilbage med TB-mini og Roca kedel.
Vi har købt,
Scotte 10kw mini med v10 styring, trådløs rumføler, VVB prioriterings kit og NTC røggas føler![]()
Jeg har hørt at der er noget i styringen så man kan få data fra nærmeste vejrstation, og styringen justerer ud fra det.dannidines skrev:
Kompressorrens kan KLART anbefales, det gør livet rigtig nemt og hjælper med at fjerne slagger hvis pillerne ikke er prima kvalitet.
Vejrkompensation, tænker du udeføler eller blandesløjfen? Jeg har tidligere kørt med udeføler som giver justeringsvariabler fyret kan yde ud fra = nem installation.. Sløjen kræver ændring af rørføring, ventil samt ekstra pumpe = mere besværlig installation, men hæver barren for fyrets justeringsmuligheder ifm høj kedeltemp indenfor shunten og "seperat anlægskreds" med variabelt fremløb ud fra udetemp, blæst, tid på døgnet osv..
ommy skrev: Jeg har hørt at der er noget i styringen så man kan få data fra nærmeste vejrstation, og styringen justerer ud fra det.
Skorstensfejeren kommer og sætter ny foring i skorsten så vi kommer ned på 130mm, nu 200mm.
Jeg har læst meget om flowmåler, hvad skal den bruges tilog er det noget man bare skal have.