Hej med jer her på stoker pro forum
Først vil jeg sige tak for et super forum. Der er sørme mange læse timer herinde.
Jeg har længe været fascineret af solvarme og har besluttet at nu skal det være. Egentlig vil jeg gerne have både stokerfyr og solvarme men tvivler på at økonomien er til begge dele.
Så jeg starter med solvarmen.
Vi er en familie på 4
2 voksne og 2 teenagepiger.
Huset er knapt 200 m2 og isoleringen er vel mellemgod og opvarmes med olie.
Prisen er vigtig men jeg overvejer at købe et stort anlæg så jeg kan spare lidt på olien.
Hvor stort anlæg skal jeg købe og hvor får jeg det billigt?
Best og biligt er et defust begreb med solvarme, Solvarmeanlæg af god kvalitet og høj ydelse er også de dyreste, p.g.a bedre komponenter og effektiv styring og ikke minst god lagerkapasitet. alt dette giver en lang tilbagebetalingstid, oftest over 10 år set med nuværende oliepriser. Hvis det er her og nu du ønsker en besparelse med en beskeden investering er det pillefyret du skal satse på. eventuelt med et lille solfangersystem eks. 30 rør og 300 l VVB som du selv kan samle. dette gør at du kan stoppe pillefyret om sommeren.
Solvarmeanlæg er for mit vedkomne et ønske om at blive mere energirigtig med min opvarmningsform, jeg tror ikke at det er en rentabel investering da jeg fyre med flis. Jeg har også købt mit anlæg for at det intresere mig, samt for "magelighedens" skyld, da stokeren slukkes helt om sommeren. Du skal nok få flere svar fra dette forum.
En anden grund til jeg gerne vil starte med solvarmen er at så kan jeg se hvor meget jeg kan spare på varmeregningen.
Desuden er der heller ikke så'meget der skal holdes øje med når solvarmen kører. Et fyr skal trods alt renses og påfyldes.
Som jeg har forstået det giver solvarme også gratis energi om vinteren? Det er derfor jeg er lidt interesseret i hvor mange rør jeg skal sætte op? 60 rør koster ikke det dobbelte af 30 rør men jeg kan selvfølgelig altid koble nogle flere på hvis jeg vil det.
Du skriver i dit første indlæg at du fyrer med olie nu.
Denne sommer har ikke været gavmild med solskins timer
Hvis du vil spare mønter, så invester i et pille fyr.
Så kan du sætte solvarme op til næste år for det du spare i olie udgifter.
Hej Bøffen
Varme er en besværlig ting at styre, og det vil altid være et kompromi mellem økonomi og konfort.
Solen skinner mest når du mindst brug for varme og skal du have mere en det varmevand er min vurdering at så skal man selv lave det ellers bliver det alt for dyrt, har du ikke lysten go mulighederne skal du nøjes med et brugs vand anlæg og investere resten i energiforbedringer.
Jeg har selv 12m2 og buffertank + brændefyr og min erfaring er at det er ikke nogen guldgrube når det gælder opvarmning af hus.
Jeg har besluttet at gøre som pillebruger foreslår og køber et stokerfyr først. Så kan solvarmen komme senere.
Det er bare det mest fornuftige. Tak for hjælpen her.
Jeg tror det er en god beslutning.
Pillefyret burde kunne tjene sig selv hjem på få år, medens solvarmen tager længere tid.
Man skal så bare være opmærksom på, som du selv skriver at der er lidt mere arbejde ved piller end ved sol.