Det ved jeg ikke? Der står jo at det er et uponor rør. Grunden til at jeg søger wavin rør, er at jeg var inde ved vvs eksperten i går for at købe deres universale fordelerrør. http://www.vvs-eksperten.dk/index/centralvarme-625
Jeg spørger så til om de passer sammen med wavin telestater, og så begynder manden at se mærkelig ud. Det gjorde de, i følge hans udsagn, bestemt ikke. Man kunne på ingen måde få det til at køre sammen og man var tvunget til at købe wavin rør.
Nu har jeg dog prøvet, at få forkerte svar mange gange, fra vvs eksperten. Så det skulle ikke undre mig om dette også var tilfældet her.
Jeg har brugt en Wavin sammen med pexslanger fra vvseksperten. Men det er da bare at købe fordeleren og tage omløber og nippel med i byen og så finde en der sælger slanger der passer!
Det er ikke slangerne jeg er i tvivl om, de har et standard mål på 20*2 gulvvarmepex. Det er mere om wavin telestaterne passer på ventilhovedet i fordelerrøret.