Hej
Jeg er nybagt stoker ejer Har købt et hus hvor der er instalert et 2 år gammelt Kl 15 stoker, som jeg måtte starte med at rense, for det havde sælger vist ikke gjort . Da jeg skulle tage de 3 keramiske sten ud, var de to knækket og så er det jeg ville høre, om det har nogen betydning. Har nemlig set at de koster 600 spir og det har jeg ikke lyst til at give, i hvertfald ikke hvis det sker ret tit
Hvis de er knækket så de kan sættes rimeligt sammen igen og monteres rigtigt er det ikke noget problem.
Men de må ikke spares væk, keramikken er med til at hæve temperaturen i brændstedet så alle røggasser brændes af og de skåner også kedlen.
Hej. andersholm har tidligere skrevet flg i et indlæg:
"Og så lige et fif - hvis i har en keramisk sten/røgvender sten der er knækket, kan den limes sammen med samme lim der bruges til glassnoren. Det virkede fint for mig"
Det var måske værd at prøve...
"Just because nobody complains doesn't mean all parachutes are perfect"