
har en lille plan om og sætte en plade i min kedel og en trækstabilisator i skorstenen, ville det ikke være godt for mit forbrug????



lidt ala det her, så min røg skal hen i enden af kedlen og vende inden den kan komme ud af de 3 røgrør i toppen..

vil jeg jo også mene, mener og ha hørt at den skal være omkring 130-150g?????????gel » 14 Mar 2010, 18:34 skrev:er 300 grader ik lige i overkanten??
john m » 14 Mar 2010, 18:35 skrev:Hej jeg tror helt sikkert en en røgvender som den du du har tænkt dig
vil sænke din røgtemp.
mvh john
bliver de hver gang jeg tømmer kedlen for askethy » 14 Mar 2010, 18:53 skrev:de 3 røg rør bør renses grundigt
ja det var også en plan at jeg ville ha sådan en i, og håber at det er fint nok hvis den kommer til og sidde i det stykke rør der er i mit fyrrum...thy » 14 Mar 2010, 18:59 skrev:trækstabilisator mangler vist også