Tak for de mange svar.
Hvis man kører med alm. varmtvand prio. som michael og frank er inde på så vil der ske det at når/hvis fyret går ud og vvb står og kalder på varme er mit gæt at man aldrig vil få noget varmt vand da det vil blive afkølet hurtigere af centralvarmen. Så det vil give en stor elregning og ingen varmt vand.
Der er dog det andet problem at en metro 605c vvb som jeg har i tankerne ikke kan kører på varmeveksler og el varmelegme samtidtig, der står i brugsanvisningen at man skal sætte omskifter på enten el varmelegme/centralvarme.
Man kan jo muligvis lave om på det ved at pille ved el installationen. Men tænkte bare at der da måtte findes en mere enkel løsning.
Og ja piller vil nok være billigere at varme op med om sommeren, men det er også kun meningen det skulle være en backup hvis fyret gik ud(piller der sætter sig fast i sneglen/optændningsvarmelegme der er stået af osv.)
Tonni og Jans løsninger lyder også rigtig spændende de kræver bare også at man laver om på elinstallationen i vvb.
Jan har du flere oplysninger om din styring fx. om tilslutningerne.
http://www.metrotherm.dk/upload/metro/B ... 08_012.pdf