Har i nogle erfaringer omkring reguleringen af temperaturen på vandvarmeren? Skal den være lig med højere end eller lavere end den temperatur det på stoker-anlægget monterede danfoss termostat er sat til?
Jeg kører pt. med en måltemperatur på 54 grader celcius på mit fyr og omkring 60 grader på vandvarmeren.
Det er jo legionellabakterien, man er hunderæd for, og den lever i stillestående vand ml. ca. 20 og max. 50 grd. Derfor er det bedst med en lille sikkerhedsmargen. Som Thomas antyder, er 55 grd. derfor tilstrækkeligt i VVBen.
Vi kører selv med 50 grd. i vandhanen (via blandeventil), 57 på termostaten til VVB (målt i dykrør i øverste halvdel) og 63 grd kedeltemperatur. Vi ku' såmænd nok drosle VVBen (og sikkert også kedlen) lidt ned, sålænge der er varmt vand nok til badekarret , for i teorien er enhver unødvendig grad for meget jo lig med øget varmetab til omgivelserne.
Jeg forstår heller ikke helt, at din VVB skal være varmere end dit fyr???