[quote=]"
Er det sådan nogle her du mener :
http://dvcenter.dk/radiatorer/tilbehor/ ... kel-1.html
Syntes bare ikke de har o-ring[/quote]
Det kan man ikke se på billederne, men det er nu ikke så vigtigt - evt. må du ringe og spørge - iøvrigt er de noget billigere her:
http://www.hedestoker.dk/shop/category.asp?id=532
Men hvorfor VVS online-forhandlerne allesammen ikke kan finde ud af at indsætte dem under rør og fittings, fatter jeg ikke - kun her er det lidt mere overskueligt:
http://www.vvs1.dk/ror-og-fittings/forskruninger.html - de er vist også endnu billigere, men fragten løber lidt op og de er ikke altid lige hurtige, da de ikke har alt på lager selv.
Radiatorforskruninger kan godt samles en lille smule skævt uden at blive utætte - eneste problem ved dem er egentlig at nippeldelen helst skal idrejes vha. spc. værktøj, men man kan til husbehov spænde delene sammen og dreje dem i samlet, men konussen må ikke begynde at glide for så kan den blive utæt, så er det bedre selv at lave passende værktøj - f.eks i fladjern eller et rørstykke m. 2 slidser. Nogle er også med indvendig sekskant - så er det noget nemmere - enten finde den tilhørende umbraconøgle eller svejse/spænde et par passende møtrikker sammen.
PS. så lige at VVS1.dk har en universal radiatornøgle
