Hej.
Har lige renset fyret for første gang. Pludselig ser jeg at den gule ledning der kommer fra kontakten for brænder frakoblet/skakt varm ikke længere sidder i nede på brænderen. Er den en venlig sjæl der ASAP gider se efter hvor den skal sidde?
På forhånd mange tak
Det er fra varmesensoren. Og ja den sidder bag metal flappen, men kan ikke finde ud af hvor selve den gule ledning skal monteres. Tror måske den er faldet ud af kronmuffen, tør bare ikke prøve mig frem :-)
Hej.
Den ene guleledning sidder i den øverste spade på brænderkontakten. Den anden sidder i kronemuffe 7 på undersiden af det skjold der sidder under intern sneglemotor hvis brænderen er i fyret skal du helt ned på ryggen for at se den.
Mange hilsner Kovas.
Nu med 4900w solceller på taget.Fronius 3,5kw inverter.
1. år produceret 4782kwh år 2014= 4657kwh, år 2015=4656kwh
TaagMan skrev:Fyret ville forhåbentlig ikke starte uden den føler tilkoblet? Skrev den fejl på skaktføler eller noget i den stil på styringen?
Nope. Fyret ville selvfølgelig ikke starte. Den skrev noget i stil med med: skakttemp høj/brænder frakoblet. Den skriver begge dele da der sidder både skakttempsensor, og kontakt for brænder "monteret/demonteret"
Beltoft skrev:Nope. Fyret ville selvfølgelig ikke starte. Den skrev noget i stil med med: skakttemp høj/brænder frakoblet. Den skriver begge dele da der sidder både skakttempsensor, og kontakt for brænder "monteret/demonteret"
delvis skrev:Jeg står pt. i lidt samme situation. Efter rengøring af brændkammer vises fejlen "Brænder frakoblet/skakt varm".
Alle ledninger osv. sidder som de skal. Jeg har dobbelttjekket hele skidtet.
Er der nogen der har oplevet det før, og evt. har en løsning til det?
Prøv at tage brænderen af igen ,og se efter om den er kommet på den forkerte side af den lille kontakt/stop der sidder til højre for brænder-rør
Det gjorde den for mig engang.
Senest rettet af Tvillingen 26 jan 2013 10:41, rettet i alt 2 gange.