Ved ikke om andre oplever det samme. Piller falder ikke ned i brænder men rammer forbi de ligger nye og hele nede i asken. Har prøvet at juster på slidsken, har yderligere lavet en afskærmning på slidsken for at styre piller ned i brænderen, men der er stadig nogle der kan ramme forbi.
Kan jeg se hvor mange optændinger fyr laver, og hvordan.
Er ellers glad for fyret det kører bare. forbrug 6,8 kg i døgnet. med 12 m2 gulvarme i 2 badeværelser samt 110 l vandvarmer 2 voksne og 2 teenager. Lige nu. Det kører hele døgnet.
Det er især korte kvalitetspiller der hopper ved siden af her hos mig. Så lad være med at fodre den for godt.
Rist over slidsken vil jeg nu lade være med, hvis du skifter piller til lange piller vil de sætte sig fast, jeg har haft piller der var 6cm lange!
Jeg har vurderet at 4 håndfulde piller for hver 500kg ikke er umagen værd at gøre noget ved, med mindre jeg vil nørde.
Ved ikke om du kan se optændinger, hvad vil du bruge informationen til ?