Jeg står overfor at skulle have mit første pillefyr
I den forbindelse føler jeg mig til tider på noget bar bund må jeg indrømme.
Jeg har haft kig på et BioMax 16 kw, men grundet for lang ventetid på denne (ny serie) har jeg droppet den igen.
Jeg er nu ovre i at EkoHeat 15 KW med 450 L silo til. Jeg læser både meget godt, men også noget skidt om denne model. De problemer der har været ligger ca. 2 år tilbage og skulle være (så vidt jeg kan forstå og høre) være ude af verden igen.
Er der nogen der har erfaringer med EkoHeat (nyere erfaringer) og hvis man ikke skal vælge den (til jer der mener det er noget skidt), hvad skal man så vælge?
Mit hus er på 204 kvm.
Sidste spørgsmål går på skorstenen. Mit hus er fra 1927 oprindeligt og har haft træfyr (fast brændsel) som skiftes nu her. Mon min skorsten er god nok - eller skal jeg have den tjekket efter? OG skal man have skorstensfejer til at godkende fyropsætningen uanset hvad?
Nu har du oprettet 4 tråde alle omhandlede Ekoheat. Mon ikke du fint kunne holde dig til en enkelt tråd, i stedet for at spamme løs med en masse ligegyldigheder.
Fair nok - har en tendens til at spørge løs når usikker på et område Skal jeg lige huske på... Men fedt med sted med gode råd og udveksling af erfaringer.
Jeg ville vælge et Scotts/Woody. Der er solgt rigtig mange af dem og reservedelene er nogenlunde billige. Sandsynligheden for at firmaet eksisterer om x antal år er større end ved de mindre mærker. Desuden er der rigtig meget hjælp at hente ved Scotte/Woody men det kan du jo se på antallet af indlæg i de forskellige kategorier. En sidste detalje er at fyret kan kobles på nettet i modsætning til de fleste andre.
Nybegynderen skrev:Fair nok - har en tendens til at spørge løs når usikker på et område Skal jeg lige huske på... Men fedt med sted med gode råd og udveksling af erfaringer.
spørg alt det du orker - folk vil gerne hjælpe herinde. Hvis du er ved at anskaffe dig et pillefyr, så prøv at smide et indlæg op i hvilket anlæg forummet - husk at give oplysninger om hus, hvor i landet du holder til, behov/krav, budget, nuværende fyrrum osv.
Tom_AT skrev:Nu har du oprettet 4 tråde alle omhandlede Ekoheat. Mon ikke du fint kunne holde dig til en enkelt tråd, i stedet for at spamme løs med en masse ligegyldigheder.
Til Tom_AT
Kære Tom.
Jeg skriver dette indlæg, idet jeg synes, at du skaber en dårlig stemning i dette ellers så omgængelige forum. Jeg mener ikke, at vi har brug for indlæg af den karakter, som du fremkommer med her. Prøv at holde den gode tone Tom, og hvis du absolut skal være bedrevidende og irettesættende over for de øvrige brugere, så gør det dog med et glimt i øjet. Det andet pjat er vi (trods alt) for gamle til