Jeg bor iner lille bonde hus på ca 100 m2. I en side bygning har jeg et roca fyr og en akkumuleringstank på 1500 l.
Fyret har både pille brænder og almindeligt brandekammer. De sidste par måneder har jeg fyret med brænde. Kan det passe at når jeg varmer akkumuleringstanken op på ca. 60-65 grader, at det så kun tager 5-6 timer at køle den ned på 25 grader?
Tanken står bag nogle gipsplader og er ikke synlig, går ud fra der er isoleret omkring den.
Jeg ved også der er ca. 3 m rør som ikke har rør isolering, men kan det gøre det hele? ( rørene går i et ikke isoleret rum)
Er helt ny i det her med fyr, så ved ikke så meget om det, men jeg prøver så godt jeg kan at sætte mig ind i det.
Jeg har pillefyr med akkumuleringstank på da jeg også har solvarme. Hvis jeg ikke lukker fyret fra når det er færdig med og varme op så virker fyret som en stor radiator. Prøv og lukke det fra og se om det gør en forskæld.
newpas skrev:Er det i bunden du måler 60-65¤? Har du ladomat på anlægget? Er pillefyret bypassed(lukket fra) når du fyrer med træ( trevejsventil)?
Det er i fremløb fra tanken. Der er en ladeventil? Er det, det samme? :-)
Ja pille brænderen er taget fra når der fyres med træ. Nederst på fyret er der to låger, den ene låge er der luftspjæld i, til når der fyres med træ. Den anden låge sidder pillebrænderen og computeren på.
Jeg har pillefyr med akkumuleringstank på da jeg også har solvarme. Hvis jeg ikke lukker fyret fra når det er færdig med og varme op så virker fyret som en stor radiator. Prøv og lukke det fra og se om det gør en forskæld.
Mvh Rasmus
Det lyder meget rigtigt, kan gost se meningen i det :-)
Har lige været ude og kigge lidt. Syntes ikke rigtigt jeg kan finde nogle haner som kun lukker fyret af. Det tager også noget andet med :-(