Det er noget af en omvæltning, nu er det slut med at kaste skodder ind i ilden, mærke varmen fra flammen, rense røgrør med boremaskinen, ryge en smøg mere mens man lige tjekker om indstillingerne nu skulle ha ændret sig siden sidst osv.

Nu må man bare nøjes med at hive i et sort håndtag, kigge ned i en latterlig lille pilletank og undre sig over at niveauet ikke synker noget hurtigere.

Er der slet ikke noget man kan pille ved på sådan en MGM. Jeg har overvejet at renset brænderen med den fine stålbørste som jeg fik af Karsten, men det er nok lige tidligt nok fyret er trods alt kun et døgn gammelt.

Jeg har skam allerede renset skueglasset, det var lidt fedtet.

Som om det ikke var nok skal man også til at vænne sig til et fyr der lyder som en vaskemaskine der kører på skåneprogram
