Det kan undre mig at argumenter for infrastruktur og ferier, skal være afgørende for valget af bil?Bigfoot skrev: 11 maj 2021 08:51 igen...... endnu en nål i hatten på påstanden om at landet slet ikke er klar til den såkaldte elbil generation. Og jeg tvivler stærkt på at vi nogensinde bliver det.
Jeg så en test hvor man sammenlignede to SUV biler på en tur til Italien mener jeg.
Prisen på turen derned, hvor den ene kørte på diesel, den anden på el.
Af en eller anden meget spøjs journalistisk grund, vælger man at iberegne ALT lige pånær tiden.... for det tager 10 minutter at tanke min bil... på en Italiens tur vil det være en enkelt gang på turen.
Men det ville kræve 5-6 opladninger af 30-60 minutters varighed alt efter om der er kø ved standeren. Men det regner man ikke med?![]()
![]()
![]()
Vælger man at købe et fly fordi man tager til Stockholm en gang om året? Køber man båd, fordi man vil til Bornhold til borgerfest?
Hvorfor skal en enkelt årlig eller 2, event afgøre at man køber diesel til 365 dages kørsel, hvis man 2 gange om året kan leje en bil til formålet og lade elbilen stå hjemme. Man må gerne tænke sig om

Jeg vælger ikke elbil på grund af opladning rundt omkring i landet men hvor langt den kan køre, og hvad jeg sætte op hjemme og hvornår der lades. Resten er for turister og folk som mener de skal køre Kbh <-> Skagen dagligt
